W województwie pomorskim przybywa gospodarstw ekologicznych
Dziennikarz P. Szëca, 3 kwietnia 2025

Potencjał w tym typie produkcji oraz w przetwórstwie dostrzegają uczestnicy wczorajszej konferencji w Lubaniu
Na spotkaniu zorganizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego rozmawiano m.in. o procedurach certyfikacji i programach pomocowych. Był na nim także Piotr Szyca.
Piotr Szyca: Pani Barbara od 7 lat z mężem zajmuje się uprawą ekologicznej aroni. Nie jest łatwo, ale nie żałuje. A konferencja taka jak ta w Lubaniu tylko pomaga poszerzyć wiedzę.
– Zawsze naszym zamiarem była ekologia i z aronią właśnie wyszliśmy w ekologię. Nie żałujemy i widzimy, że ekologia jest przyszłością, a głównie przetwórstwo i przetwarzanie tego produktu ma przyszłość. Problemem jest sprzedaż tego owocu, ponieważ nasza aronia jest dwa tygodnie później niż w Polsce. Tu zostajemy z tym owocem.
Piotr Szyca: Obecnie w województwie morskim funkcjonuje niespełna 700 producentów. Tendencja jest wzrostowa, mówi doradca z PODR Agnieszka Jereczek.
– Od 2021 roku obserwujemy ponowny wzrost zarówno gospodarstw ekologicznych, jak i producentów ekologicznych. Oczywiście na to wpływa wiele czynników, nie tylko system wsparcia finansowego, który zawsze miał, ma i będzie mieć wpływ na ilości gospodarstw ekologicznych, ale też trendy rynkowe, konsumenci, ich chęć zakupu tych produktów.
Całej rozmowy z Agnieszką Jereczek posłuchacie na antenie Radia Kaszëbë w sobotę o godzinie 9:25.