„Wielokrotnie wpadali w panikę” – opowiadał na naszej antenie Krzysztof Rek o pomaganiu migrantom wojennym z Ukrainy

Dziennikarz , 27 lutego 2023

fot. Centrum Wsparcia Uchodźców w Kartuzach
Klëka Radia Kaszëbë, 27.02.2023, 14:55

Od spontanicznej zbiórki po programy aktywizacyjne – Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby rozwija działalność pomocową na rzecz migrantów wojennych z Ukrainy.

Rozpoczęło się od spontanicznej zbiórki darów. – Nikt nie myślał wtedy, że powstanie centrum świadczące pomoc prawną i zapewniające dach nad głową – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby. Jak wspomina – wolontariuszy zaskakiwały potrzeby uciekinierów, które potem starali się zaspokajać. By kompleksowo świadczyć pomoc trzeba było zatrudnić pracowników. Działający w Kartuzach przedsiębiorca udostępnił lokum. I tak powstało Centrum Wsparcia Uchodźców. Po pomocy doraźnej przyszedł czas na programy aktywizacyjne, na które pozyskano dofinansowanie.

Teraz Stowarzyszenie Otwarte Kaszuby prowadzi centra wsparcia w Kartuzach i Gdańsku Oliwie, a przygotowuje się do takiej działalności w Chmielnie. Organizuje też konwoje z pomocą humanitarną na Ukrainę, gdzie w cenie są generatory prądu oraz ciepła odzież.

Rozmowy o pomaganiu i o tym jak można wesprzeć pomagających posłuchacie jeszcze na radiokaszebe.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: