Pierwsza pisemna wzmianka o Luzinie dotyczy przekazania dziesięciny i pochodzi z 1245 roku. To siedem lat później niż nazwa Kaszuby zaistniała na kartach historii – podkreślał na naszej antenie wójt gminy Luzino. Jak mówi – przekaz o bogatych dziejach jest kierowany przede wszystkim do młodzieży i nowych mieszkańców.
Żeby się zapoznali gdzie są, gdzie mieszkają i że zawsze tu byli fantastycznie ludzie, którzy nieśli pomoc innym, organizowali się, bo takich wydarzeń nikt nie pamięta może albo niewiele osób pamięta, że już pod koniec XIX wieku „Towarzystwo Śpiewacze”, „Lutnia”, później chór mieszany „Cecylia”, było jeszcze końcówka XIX wieku, pierwsze kółko rolnicze, ale proszę nie mylić z tymi kółkami, które były po II wojnie światowej, to było zupełnie co innego, potrafili się zorganizować.
Specjalnych imprez związanych z obchodami nie będzie, ale fragmenty historii Luzina będą promowane podczas imprez cyklicznie organizowanych w gminie. To też okazja do promowania miejscowości i gminy jako miejsca dobrego do życia – zaznacza wójt Wejer.
Bo chcemy też, czy w sporcie, czy w kulturze, poprzez organizowanie wystaw pokazać, że Gmina Luzina to jest piękne miejsce, gdzie warto mieszkać i żyć. I chcemy, też żeby nasi mieszkańcy, ci co są tutaj od urodzenia, czy z pokolenia na pokolenie, czy ci, którzy się sprowadzili, żeby powiedzieli tak, mieszkam w Luzinie i jestem z tego dumny.
W Luzinie zachęcają też mieszkańców, by podzielili się swoimi wspomnieniami albo opowieściami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Wystarczy zadzwonić lub napisać maila pod numer podany na facebookowym profilu gminy.
Natomiast rozmowę o jubileuszu znajdziecie na radiokaszebe.pl.