Chcemë pòznac Lãbórg I Levino (4)

Piotr Ciskowski 10 April 2019

Dzysô w najim cyklu Chcemë pòznac Lãbórg zazdrzimë na próbã karna Levino, co graje i spiéwô lëdowé frantówczi. Czemù ti lëdze sã decydëją wëstãpòwac? Łoni Levino miało wicy jak 20 wëstãpów, w ti gòdzënie më lepi pòznómë jegò nôleżników.

Dzysô ò Levinie pògôdómë. Czemù wspòminac Levino jak më ò Lãbòrgù gôdómë? Bò tak sã nazéwô fòlkloristiczné karno, co swòje próbë mô w Lãbòrgù a wëstãpiwô na całëch Kaszëbach i za greńcą. Skądka ta nazwa i czë òna mô cos pòspólnégò z wsą w gminie Lëniô? Ò to Adóm Hébel wëpitiwôł nôleżników karna. Zarô më téż ùczëjemë jak Levino z Lãbòrga spiéwô na próbie, a terô jich wëstãp z Cassubia Cantat w Bëtowie

Levino to je karno co spiéwô lëdową mùzykã z Lãbòrga. Reprezeńtëją swòje stronë na rozmajitëch jimprezach i pòkazywają, że jich zemia je richtich kaszëbskô. Co nie znaczi, że sami Kaszëbi tam wëstãpùją. Kaszëbskô kùltura przëcygna téż nowëch mieszkanców Lãbòrga, z jaczima na próbie karna gôdôł Adóm Hébel. Ale bë sã chcało pòspiéwac. Sygnie przińc do nich na próbã i sã zapisac. Karno Levino sã pisze przez “v” bò to nawiązywô do łacyńsczi nazwë gardu. A ju zarô jeden z nôleżników nama zdradzy jak to je z kaszëbizną w tim piãknym miesce.

Karno Levino pòkazywô, że Lãbórg je kaszëbsczi i że wiele naszińców tam mieszkô. Skądka sã bierze mëslenié, że to nie są richtich Kaszëbë? Na próbie karna ò to wëpitiwôł Adóm Hébel.
Current track

Title

Artist

Background