Uważaj na oszustów podczas sprzedaży internetowych

Dziennikarz , 18 sierpnia 2021

Sprzedajesz na aukcjach? Uważaj na oszustów – przestrzega pomorska policja. Chodzi o wysyłanie sprzedającemu linku, za którego pośrednictwem ma zostać uiszczona należność. A służy on do wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy z konta.

Tylko w poniedziałek gdańscy policjanci odnotowali cztery takie przypadki. Trzy osoby straciły blisko 10 tys zł. Były to kobiety, które chciały na internetowych aukcjach sprzedać używane przedmioty, jak dziecięcy wózek, zabawki czy telefon. W dwóch przypadkach przestępcy próbowali też powiększyć debet na rachunkach.

Oszuści udają zainteresowanie zakupem kontaktując się najczęściej przez komunikator WhatsApp. Proponują płatność przez nową usługę. Link przesyłają przez komunikator bądź w wiadomości e-mali albo SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy czy usługę kurierską. Trzeba tam wpisać dane karty płatniczej oraz loginy i hasła do kanałów bankowości elektronicznej. Na to tylko czekają złodzieje – ostrzega pomorska policja. Przypomina, że dane osobowe, karty płatniczej oraz dostępowe do konta powinny być zawsze chronione.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist