W Gdyni odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego

Dziennikarz , 8 grudnia 2021

foto: Urząd Miasta Gdyni
Klëka Radia Kaszëbë, 08.12.2021, 06:55

Wystawa na placu Kaszubskim i specjalne pokazy filmowe – to część gdyńskich obchodów 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Rozpoczął się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, celem było stłumienie społecznych protestów. Na ulice wyjechały czołgi, aresztowano i osadzano w ośrodkach odosobnienia działaczy opozycji. – Wystawa ma przemówić zarówno do pamiętających tamte wydarzenia jak i młodzieży – mówi Anna Grabowska, scenograf odpowiedzialna za koncepcję i realizację. Wystawa plenerowa będzie dostępna od 10 do 17 grudnia na placu Kaszubskim od strony ulicy Starowiejskiej. W przeddzień rocznicy stanu wojennego – a więc 12 grudnia – będą specjalne seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym – zapowiada Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Oficjalne uroczystości miejskie upamiętniające tragiczne wydarzenia sprzed 40 lat obędą się w Gdyni 13 grudnia od 18:00. Rozpocznie je msza św. kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka, a zakończy uroczystość przed Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego.

foto: Urząd Miasta Gdyni
Tagi

Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist