6 września: w poniedziałek w powietrzu i wodzie +18C, a południowego wiatru starczy tylko dla początkujących

Dziennikarz , 5 września 2021

Prognoza dla surferów: 6 września 2021

Po słonecznym weekendzie czeka nas równie pogodny poniedziałek. W powietrzu i wodzie +18C, a południowego wiatru starczy tylko dla początkujących. Poza tym spokojnie i cicho, więc w czasie oczekiwania na wiatr opowiem w tym tygodniu o kilku charakterystycznych dla Półwyspu słowach. Dzisiaj będzie Maszoperia.

Słowo Maszoperia ma pochodzenie niderlandzkie i na przykład literka M w nazwie linii lotniczych KLM to właśnie Maszoperia. Była to na Półwyspie przed laty forma rybackiej spółki pracowniczej. Na czele każdej maszoperii stał Maszop, od nazwiska którego brała się jej nazwa, stąd Maszoperia Kohnkowa, Pieperowa czy Hermanowa. Oprócz samych rybaków pracowały również ich żony i dzieci, których obowiązkiem było np. patroszenie ryb czy czyszczenie i naprawa sieci. Cały zysk z połowu był proporcjonalnie dzielony. Każdy dorosły mężczyzna otrzymywał tzw. udział (part) męski, a  każda kobieta lub dziecko odpowiednio połowę lub ćwierć jego.
Był też swoisty ZUS – każdy otrzymywał swój part, nawet podczas choroby lub nieszczęścia. Wdowy i sieroty też nie zostawały same sobie. Był to system bardzo prosty, ale bardzo skuteczny i działający kilka wieków. Co ciekawe przy podziale zysku był uwzględniany także ksiądz oraz nauczyciel, którzy otrzymywali pół przydziału dziecięcego.

www.pogodna.augustyna.pl


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: