Apel pomorskiego marszałka o zmiany w przepisach w zakresie ubezpieczeń społecznych i dotyczących samotnych rodziców

Dziennikarz , 2 lutego 2022

Marszałek województwa pomorskiego zaapelował do Prezesa Rady Ministrów o pilne wprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz dotyczących przywrócenia samotnym rodzicom możliwości łącznego rozliczania podatku z dziećmi. Apel Mieczysława Struka ma związek ze stanowiskiem Pomorskiego Zespołu do spraw Kobiet z 14 stycznia tego roku.

Zwrócono w nim uwagę, że samotni rodzice to grupa zróżnicowana, a ściągalność alimentów w 2020 roku wyniosła nieco ponad 20%. To znaczy, że większość niepełnych rodzin utrzymuje się z pensji samotnego rodzica. Tymczasem w „Polskim Ładzie” zlikwidowano możliwość wspólnego rozliczania podatku z dziećmi, wprowadzając ulgę w stałej wysokości półtora tys zł. Samorząd Województwa Pomorskiego i Pomorski Zespół ds Kobiet zwracają też uwagę na zagrożenia, wynikające ze zmian w przepisach o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą stracić prawo do zasiłku, jeśli przez pół roku będą zalegać ze składkami więcej niż 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jak zaznaczono w apelu do premiera – kilkadziesiąt złotych zaległości może pozbawić środków do życia kobietę w ciąży tuż przed urodzeniem dziecka.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: