„Chcemy też uczyć młodzież kompetencji przyszłości” – Natalia Siuda-Piotrowska o jednym z celów „Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej”
Dziennikarz S. Bartosik, 28 kwietnia 2025

To nowy program grantowy, z którego oprócz organizacji pozarządowych mają skorzystać uczniowie szkół średnich
Będą mogli się nauczyć tworzenia projektu i otrzymać pieniądze na jego realizację. – Chodzi o to, by zachęcić ich do działania dla lokalnych społeczności i pomóc w ich rozwoju – mówiła na naszej antenie prezes Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION.
To chociażby działania związane z kreatywnością, wrażliwością, pracą zespołową, z takim planowaniem finansowym. To są takie działania, które wzmocnią też później i na rynku pracę z jednej strony, ale też w kontekście takiego budowania przyszłych liderów, liderów społecznych.
W cenie będzie kreatywność, zwłaszcza w obszarach związanych z ochroną środowiska czy szeroko rozumianego, zrównoważonego rozwoju. Ważne, by zgłaszane projekty niosły ze sobą trwałą zmianę.
Czyli często nie jednorazowe działanie, nie warsztat, który się odbędzie i się skończy, może nie, w sens sam są jest, ale na przykład coś, spowoduje jakąś chociażby małą zmianę w społecznościach, to to doprowadzić do tego, że te efekty będą widziane i że tam będą konkretne rzeczy, które nam się będą zmieniać.
Młodzież na realizację pomysłu będzie mogła otrzymać do 5 tys. zł, nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu. Natomiast od dzisiaj o grant mogą się ubiegać organizacje pozarządowe, z limitem 10 tys. zł na jedno zadanie. W programie jest jeszcze trzecia ścieżka, „zielony klaster dla szkół średnich”.
Rozmowy o „Pomorskim Funduszu Energii Społecznej” posłuchacie jeszcze na radiokaszebe.pl.