Dosypią piasku tam, gdzie plaże zabrało morze

Dziennikarz , 5 maja 2022

Klëka Radia Kaszëbë 5.05.2022, 6:55

Odbuduje to, co zabrało morze. Urząd Morski w Gdyni prowadzi refulację plaż.

Najpierw w Orłowie, a pod koniec wakacji i we wrześniu w Jastrzębiej Górze, Ostrowie i Karwieńskich Błotach. Kolejne na liście są gdańskie Brzeźno i Westerplatte, a na półwyspie Kuźnica. W Gdyni Orłowie refulacja ma się zakończyć w czerwcu – zapowiada rzecznik Urzędu Morskiego, Magdalena Kierzkowska – o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. To będzie jak dotąd największa refulacja w Gdyni. Plaża niemal w całości zniknęła po tegorocznych sztormach, a ma mieć 80 metrów szerokości. Zużytych zostanie 250 tysięcy metrów sześciennych piasku z prac pogłębieniowych w gdańskim porcie. Według badań ten surowiec świetnie nadaje się do poszerzania plaż, stąd kolejne refulacje zapowiadane w Trójmieście i na Nordzie.

Urząd Morski w Gdyni planuje też budowę progów podwodnych dla zabezpieczenia plaży w Orłowie. Mają zapobiec wymyciu plaży w ciągu dwóch lat, bo tyle minęło od ostatniej refulacji, wartej wtedy 2,5 miliona złotych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: