Dwa razy więcej surowców wtórnych odzyskuje z odpadów sortownia w Gdańsku

Dziennikarz , 13 lutego 2023

fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
Klëka Radia Kaszëbë, 13.02.2023, 13:55

Co najmniej 85% surowców odzyskuje Zakład Utylizacyjny w Gdańsku z odpadów trafiających na taśmę sortowni. Wydajność instalacji wzrosła dwukrotnie po zakończeniu jej modernizacji.

Sercem sortowni są separatory optyczne, które potrafią oddzielić odpady wykonane z konkretnego materiału. – Wyłapują je na ostatnim etapie segregacji – opisuje prezes zakładu w gdańskich Szadółkach Grzegorz Orzeszko. Automatyzacja całego procesu pozwoliła dodatkowo m.in. na odzysk makulatury z odpadów resztkowych. – To dzięki wydzieleniu dwóch strumieni odpadów, które są rzadkością w sortowniach w Polsce – opisuje Grzegorz Orzeszko.

Pracownicy sortowni już nie oddzielają ręcznie poszczególnych frakcji, czuwają tylko nad doczyszczeniem posegregowanych surowców wtórnych. Dzięki temu odzysk w Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku zwiększył się dwukrotnie – o 18 tys. ton rocznie.

fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku
fot. Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: