Elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zakończona

Dziennikarz , 12 czerwca 2023

fot. Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Elektryczne pociągi mogą już jeździć linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zakończyła się jej elektryfikacja. Na razie jednak będą kończyć bieg na przystanku Gdańsk Port Lotniczy.

PKM to największy projekt komunikacyjny Samorządu Województwa Pomorskiego. Otwarcie linii we wrześniu 2015 roku ułatwiło dojazd do Gdańska z powiatów: kartuskiego i kościerskiego. Jak przypominają władze spółki PKM, linię zbudowano bez trakcji, bo sieci nie ma też linia z Gdyni do Kościerzyny, z którą Pomorska Kolej Metropolitalna łączy się w Rębiechowie. Sytuację zmieniło porozumienie z PKP PLK o elektryfikacji obu linii do 2023 roku. Po niespełna dwóch latach prac samorządowa część jest gotowa. Między Jasieniem a Brętowem wbito 900 słupów i 120 bramek trakcyjnych, pomiędzy którymi rozciąga się 40 km lin nośnych i dwa razy tyle przewodów jezdnych. Jednak swojej inwestycji nie rozpoczęła jeszcze PKP PLK, dlatego po linii PKM na razie jeździć będą 4 “elektryki”. Mowa o porannych połączeniach z Malborka do Portu Lotniczego w Gdańsku i z lotniska do Tczewa oraz dwóch popołudniowych połączeniach między Tczewem a Portem Lotniczym. Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku do rozpoczęcia wakacji, czyli do 26 czerwca.

Samorząd województwa kupił cztery pojazdy hybrydowe, które będą jeździć z wykorzystaniem trakcji i bez niej. Na tory mają wyjechać w przyszłym roku.

fot. Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: