Leno w przódk | 20-21 V

[Bytów]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 21 maja 2023
Godzina: 17:00
Adres: Bytów
Program

Zachwycające wiekowe pojazdy, podróż kaszubskimi szlakami i jedyna w swoim rodzaju atmosfera – impreza LENO W PRZÓDK powraca z wielkim hukiem… a właściwie rykiem silników!

Wydarzenie skupia pasjonatów motoryzacji bloku wschodniego. Trabanty, żuki, łady, polonezy, stare fiaty – na trasie pierwszej edycji nie brakowało charakterystycznych dla niej pojazdów. W październiku ub.r. jej pasjonaci pokonali liczącą 270 km trasę. W tym roku mają do przejechania o 65 km więcej.

Wszystko wskazuje na to, że późną wiosną na drogach Kaszub zobaczymy jeszcze więcej kierowców.
Z każdym dniem lista uczestników wypełnia się kolejnymi nazwiskami, ale wciąż są wolne miejsca. Rejestrować można się poprzez adres mailowy bogada@wp.pl lub kontaktując się pod numerem 601 411 636 (należy wysłać SMS o treści „LENO W PRZÓDK”).

LENO W PRZÓDK to nie tylko rajdy, ale też szereg rozmaitych atrakcji. Jedną z imprez towarzyszących będzie #PrzëstankStãżëca (przystanek Stężyca), czyli wystawa pojazdów bloku wschodniego. Propozycję dla siebie znajdą również miłośnicy porannego nordic walkingu. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń będzie Biesiada Kaszubska, a w niej spotkanie z Karoliną Stankowską, znaną jako Kaszubska Influencerka, konkursy i zabawy dla wszystkich grup wiekowych oraz wspólne biesiadowanie przy muzyce i najsmaczniejszych potrawach charakterystycznych dla kuchni okresu PRL-u.
Zapoznajcie się z pełnym programem:

SOBOTA 20.05

6:00 – odprawa dla kierowców z Bytowa i okolicy
6:30 – odprawa dla kierowców z dalszych zakątków świata
Nastąpi przekazanie pakietów startowych (koszulki, kubek, proporczyk, wlepki). Będzie czas na oklejenie aut numerami startowymi i przekazanie ostatnich wskazówek.
7:00 – START RAJDU – Stacja SHELL, Udorpie k. Bytowa
7:00 – 9:00 – odcinek: Bytów – Lipnica – Warszawa – Babilon – Chojnice – Kamień Krajeński – Zamarte – Sępólno Krajeńskie (92 km)
9:00 – 10:30 – Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, POM Sępólno Krajeńskie, ul. Bojowników o Wolność i Demokracji 15
Miejsce szczególne dla pasjonatów nie tylko motoryzacji PRL. Można poznać dawne przedmioty codziennego użytku. Dzięki przewodnikowi poznamy niezwykłe opowieści.
10:30 – 11:30 – odcinek: Sępólno Krajeńskie – Mały Mędromierz – Tuchola – Wielka Komorza – Woziwoda – Fojutowo (56 km)
11:30 – 12:15 – Wieża widokowa, Akwedukt w Fojutowie (gm. Tuchola), parking przy akwedukcie, Czerska Struga 1
Akwedukt w Fojutowie należy do unikalnych budowli hydrotechnicznych. Przecinają się rzeka i kanał. Różnica poziomów wynosi ok. 11 m. Obok znajduje się wieża widokowa. Jest na co popatrzeć.
12:15 – 13:15 – odcinek: Fojutowo – Czersk – Czarna Woda – Piece – Zblewo (40 km)
13:15 – 14:15 – Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, Zblewo, ul. Łąkowa 2
Jest to oddział muzeum PRL z Sępólna Krajeńskiego. Równie bogaty z naciskiem na pojazdy wojskowe.
14:15 – 15:30 – odcinek: Zblewo – Stara Kiszewa – Kościerzyna – Szymbark – Wieżyca – Kolano (55 km)
15:30 – przyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego – stadnina Koni Kolano (gm. Stężyca)
od 16:30 – BIESIADA KASZUBSKA

Uroczy zakątek przy stadninie koni z licznymi kaszubskimi akcentami jest świetnym miejscem na integrację. Na rajdzie będą całe rodziny, dlatego nie może zabraknąć konkursów dla najmłodszych i nieco starszych, np. zawodów klepania schabów. Do tego jeden z uczestników postawi maszynę do waty cukrowej. Na stołach znajdziemy pajdy chleba ze smalcem, bigos i kiełbasy z ogniska. Będzie dobry humor i rodzinna atmosfera. Po prostu ma być swojsko.

NIEDZIELA 21.05

7:00 – marsz nordic walking (5 km)
Spacer dla lubiących poranny ruch na odcinku: Kolano – Krzeszna – Wieżyca – Piekło – Kolano. Widoki na jezioro Ostrzyckie, kaszubskie wzgórza i doliny oraz na stok narciarski Koszałkowo w Wieżycy (należy zabrać własne kijki).
8:00 – 10:00 – śniadanie w Kupperówce
Warto zaplanować poranek w taki sposób, aby wygospodarować czas i podjechać na parking wieży widokowej wzgórza Wieżyca (3,5 km od Kolana). Z parkingu ścieżką do wieży widokowej jest 800 m.
10:30 – 11:30 – sesja foto
Zapewne zrobimy po drodze setki zdjęć, jednak warto na pamiątkę wykonać serię fotek autorstwa autokaszuby.pl
11:30 – 11:40 – odcinek: Kolano – Ostrzyce (6 km)
11:40 – 12:10 – punkt widokowy w Ostrzycach
Warto podjechać na szczyt wzgórza. Piękny widok na kaszubskie wzgórza i doliny. Widać wieżę widokową najwyższego punktu pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m.
12:10 – 13:00 – odcinek: Ostrzyce – Kartuzy – Grzybno – Przodkowo – Kawle Dolne (27 km)
13:00 – 15:00 – Muzeum Kaszubska Zagroda Bielickowo Kawle Dolne 7 (gm. Przodkowo)
Odwiedzimy szczególne miejsce Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” w Kawlu Dolnym. Popularne Bielickowo należy do Gabrieli i Czesława Bielickich. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje, udostępnia i upowszechnia zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub. Znajduje się tam również bogaty zbiór pojazdów zabytkowych.
15:00 – 17:00 – odcinek Kawle Dolne – Kartuzy – Garcz – Miechucino – Sierakowice – Gowidlino – Rokity – Mydlita – Bytów (76 km)
17:00 – META RAJDU – Stacja SHELL, Udorpie k. Bytowa

 

Current track

Title

Artist