Finlandia potwierdza chęć przystąpienia do NATO. W jej ślady idzie Szwecja

Dziennikarz , 16 maja 2022

fot. NATO

W parlamentach Finlandii i Szwecji mają się dziś odbył debaty w sprawie wejścia do NATO Turcja nie będzie im utrudniać tego procesu, mimo zastrzeżeń wyrażonych w Berlinie.

Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO Ankara zażądała, by oba kraje nordyckie zakończyły wsparcie dla grup bojowników kurdyjskich obecnych na ich terytorium i zniosły zakaz sprzedaży części broni do Turcji. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził przekonanie, że „będziemy w stanie odnieść się do obaw wyrażonych przez Turcję w sposób, który nie opóźni członkostwa”. Jego stanowisko podzielił amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Prezydent Finlandii potwierdził wczoraj, że jego kraj złoży wniosek o przystąpienie do NATO.  Natomiast rządzący w Szwecji socjaldemokraci ogłosili oficjalną zmianę polityki, która utoruje drogę ich krajowi do złożenia wniosku w ciągu kilku dni.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: