Kompleksowy remont linii kolejowej Kartuzy – Glincz

Dziennikarz , 13 września 2021

foto: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Kompleksowa modernizacja linii kolejowej z Glincza do Kartuz ma usprawnić podróże pociągiem do Trójmiasta. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na realizację prac wartą netto blisko 180 mln zł.

Na stacji w Kartuzach wybudowany zostanie nowy peron jednokrawędziowy, a obecny zostanie wydłużony. W Dzierżążnie peron będzie poszerzony. Powstaną też m.in. udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Dla sprawniejszej i bezpiecznej jazdy pociągów zainstalowane zostaną nowe elementy sterowania ruchem. W rejonie stacji Kartuzy powstanie łącznica o długości ponad 3 km, umożliwiająca jazdę pociągów z Kościerzyny i Somonina przez Kartuzy w kierunku Trójmiasta bez konieczności zmiany czoła składu, co skróci czas podróży. Na łącznicy powstaną dwa bezkolizyjne skrzyżowania – wiadukty nad drogami wojewódzkimi nr 211 i 224. W Dzierżążnie dodatkowy tor zapewni sprawne mijanie się pociągów. Przebudowane zostaną trzy przejazdy kolejowo – drogowe. Zakończenie prac planowane jest do marca 2024 roku. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

To część „Prac na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto”. PLK zaplanowała m.in. elektryfikację linii czy budowę trzeciego toru między Gdańskiem Osową a Gdynią Główną. Całość ma być zakończona do 2027 roku.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist