Kaszuba w Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych UNESCO

Dziennikarz , 6 maja 2021

Klëka Radia Kaszëbë 06.05.2021 08:55

Kaszubi zyskali lepszy dostęp do zasobów organizacji dbającej, by sztuka ludowa była na najwyższym poziomie. Mają swojego reprezentanta w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej.

To Marek Czarnowski – nauczyciel muzyki, plastyki i języka kaszubskiego m.in. w dwujęzycznej podstawówce Naja Szkòła w Wejherowie. Jest też wychowankiem Zespołu Pieśni i Tańca Krëbane w Brusach oraz współtwórcą festiwalu „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Teraz będzie działał w radzie, której patronat jest znakiem najwyższej jakości setek festiwali oraz tysięcy zespołów folklorystycznych z całego świata. Rada organizuje wymianę zagraniczną zespołów folklorystycznych, twórców ludowych, ekspertów, wydawnictw i informacji. Realizuje też program edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego, by zachęcić do jego pielęgnowania młode pokolenie.

Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej działa od 1970 roku. Od początku jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist