Kolejna karetka z Pomorza pojechała na Ukrainę

Dziennikarz , 16 stycznia 2023

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Klëka Radia Kaszëbë, 16.01.2023, 07:55

Pamiątki jednego z ocalałych z katastrofy “Jana Heweliusza” otrzymało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Minęło właśnie 30 lat od zatonięcia promu.

Stało się to u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia, gdy na Bałtyku rozpętał się sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta. Jak do tego doszło? – Pewności nie mamy, ale można mówić o splocie wydarzeń – opisuje dr. Marcin Westphal z Narodowego Muzeum Morskiego. W katastrofie Heweliusza zginęło 55 osób, w tym wszyscy pasażerowie. Uratowano dziewięciu członków załogi. To właśnie jeden z nich, drugi elektryk Grzegorz Sudwoj, przekazał muzeum swój skafander ratunkowy oraz dokumenty z saszetki wyłowionej przez niemieckich nurków. – Te zwyczajne przedmioty są niezwykle osobistymi świadectwami historii – mówi Wojciech Ronowski, kierownik Zespołu ds. Historii Techniki Morskiej i Rzecznej.

Jest szansa, że dar uratowanego z katastrofy Heweliusza trafi na wystawę stałą. Mowa o nowej ekspozycji dotyczącej gospodarki morskiej Polski po 1945 roku, która jest w planach Narodowego Muzeum Morskiego.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist