Kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich

Dziennikarz , 6 lutego 2024

Podczas kontroli zwolnień lekarskich na Pomorzu ZUS stwierdził w ubiegłym roku ponad 1 tys. 700 nieprawidłowości. Suma zakwestionowanych zasiłków przekroczyła 1 mln 700 tys. zł

Sprawdzane jest m.in. czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem  i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. dorabia czy bierze udział w zawodach sportowych. Skontrolowano pod tym kątem 4 tysiące 800 osób, a prawo do zasiłku cofnięto w 406-u przypadkach. Lekarze orzecznicy weryfikowali też, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora. Za zdolnych do pracy uznano ponad tysiąc 300-u kontrolowanych, a zwolnienia skrócono łącznie o ponad 27 lat.
Do obu rodzajów kontroli typuje się zwolnienia, które budzą wątpliwości m.in. z uwagi na okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia, czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne choroby.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: