Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej

Dziennikarz , 2 października 2023

foto: Muzeum Piaśnickie
Klëka Radia Kaszëbë, 02.10.2023, 07:55

Mamy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej. Obchodzimy go po raz pierwszy. Sejm ustanowił go na początku tego roku na wniosek Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

Data związana jest z kapitulacją Helu jako ostatniego bastionu w wojnie obronnej 1939 roku na Pomorzu. Obchody zaplanowano w Gdańsku i Toruniu, a także Wejherowie, Pelplinie i Chojnicach. – Tego dnia chcemy pamiętać o pomordowanych przez Niemców na początku drugiej wojny światowej – mówi Teresa Patsidis z Muzeum Piaśnickiego. Przypomina, że na Pomorzu było najwięcej masowych egzekucji. Ofiarami byli głównie urzędnicy, księża, nauczyciele, lekarze, prawnicy, dziennikarze, kupcy, rzemieślnicy, przedstawiciele ziemiaństwa oraz członkowie organizacji patriotycznych.

Wejherowskie obchody rozpoczną się o 11:00 złożeniem kwiatów na grobach w Lasach Piaśnickich. O 12:30 odprawiona zostanie msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla i błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej. Główne uroczystości odbędą się o 14:00 przed siedzibą Muzeum Piaśnickiego przy ulicy Ofiar Piaśnicy.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: