Ponad miliard złotych wydatków w projekcie budżetu województwa na przyszły rok

Dziennikarz , 26 listopada 2019

Wydatki i dochody mniejsze niż w bieżącym roku zaplanowano w budżecie województwa na rok 2020. Na sejmiku województwa odbyło się pierwsze czytanie projektu.

Przygotowano go zgodnie z Wieloletnią Prognozą Finansową oraz w oparciu o parametry makroekonomiczne, jak tempo wzrostu PKB czy wskaźnik inflacji. Wydatki samorządu województwa będą o 400 mln zł mniejsze niż w tym roku i wyniosą 1 mld 56 mln zł. Dochody będą niższe o 259 mln zł i mają się kształtować na poziomie 1 mld 27 mln zł. Deficyt budżetowy wyniesie 29 mln 600 tys zł.

Niezmiennie największa kwota wydana zostanie na transport. W przyszłym roku będzie to 424 mln zł. W tym na przewozy kolejowe zaplanowano ponad 201 mln zł, a na dopłatę dla przewoźników autobusowych 48 mln zł. Na remonty i modernizacje dróg wojewódzkich przewidziano ponad 171 mln zł. Z tych pieniędzy Zarząd Dróg Wojewódzkich zrealizuje m.in. zadania wieloletnie, jak przebudowa drogi 214 pomiędzy Skorzewem a Kościerzyną. Drugą największą pozycją w budżecie województwa jest ochrona zdrowia, polityka społeczna i rodzinna – w sumie 202 mln zł. Z tego ponad 82 mln zł na rozbudowę i modernizację budynków oraz zakup wyposażenia otrzymają szpitale. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zaplanowano 122 mln zł. Większość to dotacje dla samorządowych jednostek kultury.

Projekt budżetu województwa trafi teraz do komisji. Ostateczne głosowanie zaplanowano za miesiąc, na następnej sesji sejmiku.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: