Obywatele Ukrainy od środy będą mogli wystąpić o numer PESEL

Dziennikarz , 14 marca 2022

Klëka Radia Kaszëbë, 14.03.2022, 08:55

Od środy obywatele Ukrainy będą mogli wystąpić o numer PESEL, a osoby goszczące je u siebie złożyć wniosek o dofinansowanie w kwocie 40 złotych dziennie. Samorządy przygotowują się do realizacji założeń specustawy, która weszła w życie.

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy oraz ich małżonków bez obywatelstwa będzie legalny przez 18 miesięcy. Dziś i jutro samorządy będą zapoznawać się z przepisami i wytycznymi, a od środy o nadanie numeru PESEL będzie można wnioskować do gmin. Wprowadzając przepisy rząd zaapelował jednak, by nie występować o niego od razu, bo z natłokiem nie poradzi sobie system informatyczny. Samorządowcy również wskazują, że skala zadania jakie przed nimi stoi jest ogromna. PESEL będzie kluczem w uzyskaniu przez obywateli Ukrainy jednorazowej zapomogi w kwocie 300 złotych, dostępu do programu 500+ czy do środków z funduszy dla osób niepełnosprawnych. Z kolei osoby, które pod swój dach przyjęły uciekinierów wojennych, mogą się ubiegać o 40 zł dziennie przez maksymalnie 60 dni pobytu, liczone od dnia przyjazdu. Należy wypełnić wniosek i złożyć go w gminie.

A ja dodam jeszcze, że według najnowszych szacunków Straży Granicznej, w Polsce przyjęto już ponad 1 mln 700 tys. uchodźców.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: