„Osoby o najniższych dochodach mogą otrzymać najwyższe dofinansowanie” – Justyna Sikora o wsparciu z programu Czyste Powietrze
Dziennikarz S. Bartosik, 28 marca 2025

Nabór według zmienionych zasad rozpocznie się w poniedziałek
– Najubożsi mogą w nim otrzymać nawet 100% kosztów kwalifikowanych – opisywała na naszej antenie przedstawicielka Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nowością w tej edycji jest konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego przed i po inwestycji.
Czyli przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać audyt energetyczny, który wskaże zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i na podstawie tego będzie można zrealizować różne rodzaje przedsięwzięć. A po inwestycji należy przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej, żebyśmy sprawdzili, czy faktycznie został osiągnięty odpowiedni poziom tej energii.
W odświeżonej formule wprowadzono też ogólnopolski system operatorów, którzy mają bezpłatnie udzielać pomocy na ścieżce dofinansowania. W pierwszej kolejności będą nimi gminy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Mówi się o tym, że operator taki anioł w stróż. To jest taka osoba, która ma czuwać nad tym beneficjentem. Jego rola polega na takim pełnym wsparciu beneficjenta krok po kroku. Od podjęcia decyzji, chęci skorzystania z dofinansowania przez realizację, aż do jego zakończenia i rozliczenia. W nowym programie najwyższy poziom dofinansowania możliwy jest tylko przez operatora.
O dotację na termomodernizację czy wymianę źródeł ciepła mogą się ubiegać osoby, które są właścicielami domów lub mieszkań co najmniej przez trzy lata przed złożeniem wniosku.Rozmowę o programie Czyste Powietrze po zmianach znajdziecie jeszcze na radiokaszebe.pl.