Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski chce kontroli PKN Orlen w sprawie cen paliw

Dziennikarz , 4 stycznia 2023

O monopolu państwowej spółki i zawyżaniu cen paliw mówili wczoraj wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast na konferencjach w całym kraju.

Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski wnioskuje też, by UOKiK skontrolował działania PKN Orlen. Samorządowcy wskazali, że na ceny na stacjach paliw nie wpłynęła zmiana stawki VAT podniesionej z 8 do 23%. Ich zdaniem oznacza to, że w minionym roku marża Orlenu na hurtowej sprzedaży paliw była w sposób nieuzasadniony zbyt wysoka. Przytaczali przy tym dane dotyczące zysku koncernu w trzecim kwartale ubiegłego i 2021 roku. Pokazują one, że Orlen zarobił ponad czterokrotnie więcej, czyli 12 mld 700 mln zł wobec poprzednich prawie 3 mld zł. Burmistrzowie i prezydenci miast wskazują, że ceny paliw na stacjach mogły być dużo niższe, a to oznaczałoby też niższą inflację i mniejsze straty dla samorządów. Dla przykładu – na wyższych kosztach paliw do autobusów komunikacji miejskiej Gdańsk miał stracić pół mln zł, a gmina Pruszcz Gdański 250 tysięcy.

Ruch TAK! Dla Polski składa zawiadomienie o dopuszczeniu się przez Orlen nadużywania pozycji dominującej. Chce kontroli UOKiK w sprawie cen paliw. Samorządowcy zapowiadają też, że będą interweniować u ministra i premiera.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist