Senat Uniwersytetu Gdańskiego przyjął uchwałę w zakresie ochrony i rozwijania języka i kultury kaszubskiej

Dziennikarz , 2 marca 2021

Klëka Radia Kaszëbë 02.03.2021  06:55

Uniwersytet Gdański ma bardziej wspierać rozwój języka i kultury kaszubskiej. Senat uczelni przyjął uchwałę w tej sprawie.

Zadeklarowano w niej, że środowisko akademickie Uniwersytetu Gdańskiego będzie nadal wspierało społeczność kaszubską w działaniach zmierzających do zachowania języka, jako najważniejszego elementu dziedzictwa i tożsamości Kaszubów. Chodzi też o kształcenie kadr, które będą zarządzać rozwojem języka i kultury kaszubskiej zarówno w edukacji jak i w sferze publicznej – czyli w mediach, redakcjach i wydawnictwach, instytucjach kultury czy w administracji państwowej i organizacjach pozarządowych. – O kulturę i język kaszubski trzeba dbać w sposób szczególny, ponieważ na nich wspólnie budujemy swoją tożsamość kulturową – podkreśla rektor prof. Piotr Stepnowski.

Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania związane z językiem kaszubskim oraz z kulturą i historia regionu. Na Wydziale Filologicznym od 2013 roku prowadzony jest kierunek: etnofilologia kaszubska.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: