Śpiewem i tańcem w Kartuzach ubarwią obchody Święta Flagi Kaszubskiej

Dziennikarz , 16 sierpnia 2023

Klëka Radia Kaszëbë 16.08.2023, 14:55

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach zachęca do własnoręcznego wykonania czarno-żółtych flag. I stawienia się z nimi w piątek na rynku na obchodach Święta Flagi Kaszubskiej.

– Będzie można zamanifestować swoją przynależność do kaszubskiej wspólnoty – zapowiada  dyrektor Muzeum Kaszubskiego, Barbara Kąkol. Obchody mają być głośne i z przytupem, bo będzie można po kaszubsku zaśpiewać i zatańczyć kosedera.

Święto upamiętnia wydarzenia sprzed prawie stu lat, gdy wywieszenie czarno-żółtych barw wymagało odwagi i wiązało się z reakcją państwowych władz. Kaszubską chorągiew wywieszono publicznie po raz pierwszy podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów.

Święto przypada w piątek. Obchody w Kartuzach rozpoczną się w samo południe na rynku. W tym samym momencie największa, kaszubska fana zostanie wciągnięta na maszt na Górze Gradowej w Gdańsku. A my zachęcamy do wywieszania czarno-złotych barw w całym regionie i to nie tylko od święta.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: