Finansowa rekompensata dla udzielający schronienia ukraińskim uchodźcom

Dziennikarz , 8 marca 2022

foto: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Klëka Radia Kaszëbë, 08.03.2022, 08:55

Rząd przyjął projekt specustawy o pomocy uchodźcom wojennym. Osoby udzielające im schronienia w prywatnych domach otrzymają 40 złotych dziennie przez dwa miesiące tytułem rekompensaty. Ustawa dotyczy tylko przyjmowanych obywateli Ukrainy.

By ją sfinansować rząd utworzył fundusz celowy w kwocie 8 miliardów złotych. Mają one trafić do wojewodów, Ci przydzielą je powiatom, a te z kolei, na mocy podpisanych umów, osobom przyjmującym uchodźców. Projekt zakłada też przyznanie uchodźcom prawa do pracy w Polsce przez półtora roku, prawa dostępu do żłobków i przedszkoli, służby zdrowia czy programu 500 plus. Jak zauważa Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, który zasiada w komisji wspólnej rządu i samorządu – ustawa pomija uchodźców z Afganistanu, Białorusi czy innych krajów, którzy trafiają do nas przez granicę z Ukrainą. Z kolei prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wskazuje na potrzebę rozwiązań w zakresie uznawania zagranicznych dyplomów, na przykład medycznych.

Sejm ma przyjąć specustawę jeszcze w tym tygodniu. Rząd liczy też na szybki postęp późniejszych prac w senacie.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: