Ulga w tzw. małym ZUS na zmienionych zasadach

Dziennikarz , 31 stycznia 2020

Więcej małych firm będzie mogło skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne. 1 lutego wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców. To tzw.„mały ZUS plus”.

Wzrośnie przede wszystkim limit przychodu, do którego przysługuje ulga – z 67 i pół tys do 120 tys zł. Zmieni się również sposób obliczania składek. Zamiast od przychodu ich kwota będzie zależała od dochodu. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie połowa przeciętnego, miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Co istotne, nie zmieni się sposób obliczania minimalnej i maksymalnej podstawy wymiaru składek. Nadal będzie musiała się ona mieścić pomiędzy 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego a 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia – to odpowiednio 780 oraz 3 tys 136 zł i 20 gr.

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z „małego ZUS” i spełnia warunki, powinien zgłosić się maksymalnie do 2 marca. Natomiast przedsiębiorcy, którzy już korzystają z ulgi i chcą ją kontynuować na nowych zasadach, nie muszą się przerejestrowywać. Mają natomiast obowiązek dwukrotnie złożyć dokumenty rozliczeniowe z informacjami potrzebnymi do wyliczenia nowych składek – najpierw w lutym za styczeń, potem w marcu za luty.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: