Bez długotrwałych opadów czeka nas susza

Dziennikarz , 31 stycznia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 31.01.2020 10:55

Choć brzmi to może niewiarygodnie, ale mamy teraz… suszę. Bezśnieżna, sucha a przy tym ciepła zima uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wskazują, że na terenie województwa pomorskiego mamy do czynienia z intensywną suszą atmosferyczną i rolniczą.

– Lekkie opady, które zdarzają się co kilka dni rozwiązują problem jedynie powierzchownie – mówi Edmund Ulenberg ze Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie.

W całym kraju jest już tak źle, że Wody Polskie rozpoczęły prace przy tworzeniu planu przeciwdziałania skutkom suszy. Wiele wskazuje na to, że długotrwałych opadów śniegu lub deszczu nie będzie. Sytuacja jest poważna ponieważ zimowe opady w istotny sposób zasilają glebę oraz potoki i rzeki. Ich brak oznacza jeszcze gorszą sytuację w marcu i kwietniu oraz wyższe ceny żywności.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: