„W szczególności dopracowano tam systemy bezpieczeństwa” – mówi dr inż. Marcin Jaskólski o dzisiejszych reaktorach jądrowych

Dziennikarz , 29 marca 2023

Klëka Radia Kaszëbë, 29.03.2023, 14:55

Zabezpieczenia pasywne mają podnieść poziom bezpieczeństwa w elektrowni jądrowej, która powstanie w Choczewie.

Nasz gość z Centrum Energetyki Jądrowej Politechniki Gdańskiej podkreślał, że konstruktorzy wyciągnęli wnioski m.in. z awarii w Fukushimie. Amerykańskie reaktory AP 1000, które mają być montowane w Choczewie, cechują się dużą liczbą pasywnych zabezpieczeń. Nowe technologie wymagają nowych kompetencji, w które muszą zainwestować firmy z Polski, by wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej na Kaszubach. Choćby nawet zbierały doświadczenia na rynku globalnym.

Tegoroczna edycja szkolenia pod hasłem “Polski przemysł dla energetyki jądrowej” odbędzie się w czerwcu, można się jeszcze zapisywać. Dotyczy to zwłaszcza branży elektrycznej, metalowej i budowlanej – wyliczał na naszej antenie przedstawiciel Centrum Energetyki Jądrowej Politechniki Gdańskiej.

Rozmowy możecie jeszcze posłuchać na radiokaszebe.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: