Przełom w sprawie rozszerzenia NATO

Dziennikarz , 29 czerwca 2022

fot. NATO

Szwecja i Finlandia mają otwartą drogę do NATO. Turcja zgodziła się wycofać swoje weto po tym, jak trzy narody zgodziły się na „rozszerzenie pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla bezpieczeństwa”.

Do przełomu doszło tuż przed rozpoczęciem szczytu NATO w Madrycie. Sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg poinformował dziennikarzy, że Turcja, Finlandia i Szwecja podpisały memorandum odpowiadające na obawy Turcji, w tym dotyczące eksportu broni i walki z terroryzmem. Zniesienie weta oznacza, że ​​Helsinki i Sztokholm mogą kontynuować składanie wniosku o przyłączenie się do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co będzie największą od dziesięcioleci zmianą w systemie europejskiego bezpieczeństwa. Jak zapowiedział Stoltenberg – przywódcy państw NATO mają dzisiaj podjąć oficjalną decyzję o ich zaproszeniu do członkostwa. Która to decyzja będzie potem ratyfikowana przez wszystkie kraje członkowskie sojuszu.

Dodam, że na szczycie w stolicy Hiszpanii ma być przyjęta nowa Koncepcja Strategiczna, która ma określić cele i zadania NATO na najbliższą dekadę.

Tagi

Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist