W nowej perspektywie unijnej nasze województwo otrzyma prawie 1 mld 700 mln euro

Dziennikarz , 10 czerwca 2022

Nasze województwo będzie mogło wykorzystać prawie 1 mld 700 mln euro z funduszy europejskich na lata 2021-27. Zakłada tak podpisany właśnie Kontrakt Programowy dla Województwa Pomorskiego.

To umowa między stroną rządową a samorządem, określająca przeznaczenie unijnych pieniędzy. Prace nad nią trwały ponad rok. Na jej mocy mamy otrzymać ponad 1 mld 250 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i prawie 420 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Przedsięwzięcia kluczowe dla rozwoju Pomorza to m.in. wsparcie inwestorów i eksportu, zakup taboru kolejowego, modernizacja dróg wojewódzkich, rozbudowa tras rowerowych, rozwój szkolnictwa zawodowego oraz zapewnienie usług społecznych dla seniorów czy osób z niepełnosprawnościami. Dzięki negocjacjom będzie można też wesprzeć projekty wdrażane zwykle na poziomie krajowym. Chodzi o adaptację do zmian klimatu, przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności czy szkoleniu kadr medycznych. Ustalono też, że ponad 15% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wydana zostanie na działania związane z rozwojem przedsiębiorczości, innowacyjnością i cyfryzacją.

Dzielić przyznane fundusze i rozpisywać konkursy będzie można po zatwierdzeniu kontraktu przez Brukselę. A po przesunięciach na poziomie krajowym Pomorze ma otrzymać dodatkowo 80 mln euro na projekty społeczne, jak edukacja przedszkolna czy usługi zdrowotne.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist