Pomagamy hospicjom
Dziennikarz K. Sudoł, 5 kwietnia 2019
Sztafeta motocyklistów, występ orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, nordic walking i 4 tysiące wolontariuszy wręczających żonkile za datki do puszek – już 7 kwietnia hospicja z Pucka, Gdyni, Sopotu i Gdańska organizują wielką kwestę na rzecz swoich podopiecznych – Pola Nadziei na Pomorzu.
Pola Nadziei na Pomorzu pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku prowadzonego przez Fundację Hospicyjną, Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.
W 2018 r. pomorskie hospicja zebrały w ten sposób 663 225,37 złotych.
Od trzech lat przez miasta organizujące akcję prowadzona jest żonkilowa sztafeta, która wyrusza z Pucka i dociera aż do Gdańska. Symbolicznym elementem sztafety jest żółta flaga, podpisywana przez przedstawicieli wszystkich hospicjów współorganizujących akcję.
Etapy motocyklowej Żonkilowej Sztafety
Puck
9.30−9.45 Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12
Gdynia
10.30−10.45 Hospicjum im. św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6
Sopot
11.20−11.35 Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa, al. Niepodległości 632
Gdańsk
11.40−12.10 Dołączają samochody − parking Ergo Arena, pl. Dwóch Miast 1
13.15 Żonkilowa Parada z artystycznymi atrakcjami Podwale Staromiejskie − fontanna Neptuna
Regulamin Parady dostępny jest na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl
Ponadto:
Puck
16.00 Koncert Karoliny Wojtko, Puckie Hospicjum, hol główny
17.45 Projekcja filmu Malowany motyl, Puckie Hospicjum, sala konferencyjna
Gdynia
11.00 Żonkilowy Marsz Kijkowy, Bulwar Nadmorski, zbiórka – przy Contrast Cafe
16.00 Koncert charytatywny „Filmowe granie na pomaganie”, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Z. Noskowskiego ul. Biskupa Dominika 13a
Słowo „hospicjum” wywodzi się od łacińskich słów hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Pacjenci hospicjów: zarówno dorośli, jak i dzieci, otrzymują pomoc w placówkach stacjonarnych lub w opiece domowej. Zespoły hospicyjne: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, pracownicy socjalni, wolontariusze, odpowiadają na medyczne, ale również zwyczajne potrzeby podopiecznych: bliskości, rozmowy.
Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 19 laty w Krakowie dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach.
Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Pucku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl