Do pomorskiego wojewody wpłynął wniosek o decyzję lokalizacyjną dla elektrowni jądrowej w gminie Choczewo

Dziennikarz , 23 sierpnia 2023

fot. Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe złożyła do pomorskiego wojewody wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

To jeden z najważniejszych kroków w procesie administracyjnym prowadzącym do rozpoczęcia inwestycji w gminie Choczewo.
Decyzja o ustaleniu lokalizacji zapewni spółce prawo do niezbędnego terenu, zarówno na lądzie jak i na morzu. Określi również nieruchomości objęte inwestycją oraz sprecyzuje warunki realizacji inwestycji, w tym techniczne, środowiskowo-konserwatorskie i przeciwpożarowe. Do tej pory Polskie Elektrownie Jądrowe pozyskały m.in. decyzję zasadniczą wydaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz ogólną opinię Państwowej Agencji Atomistyki. Na zaawansowanym etapie jest także procedura związana z decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych.
Budowa elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo ma się rozpocząć w 2026 roku, a siedem lat później planowane jest uruchomienie pierwszego bloku. W sumie bloków będzie sześć o łącznej mocy od 6 do 9 GW.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: