Dwujęzyczne nazwy miejscowości w gminie Puck

Dziennikarz , 28 sierpnia 2020

Klëka Radia Kaszëbe 28.08.2020 8:55

W gminie Puck wprowadzą dwujęzyczne, polsko – kaszubskie tablice z nazwami miejscowości. Zgodę jednogłośnie dali wczoraj gminni radni.

Umożliwia ona wystąpienie z wnioskiem do MSWiA o wpisanie do rejestru gmin, na których obszarze używane są nazwy w języku mniejszości. To pierwszy krok do wymiany tablic, której koszt w całości pokryje budżet państwa. W gminie Puck oszacowano go na około 380 tys zł we wszystkich 35-u miejscowościach. To finał 10-u lat dyskusji na forum rady gminy i społeczności lokalnych. W gminie Puck kaszubskie nazwy miejscowości będą w belockiej odmianie języka kaszubskiego. Wzięto przy tym pod uwagę nazwy zwyczajowo używane przez mieszkańców. Dwujęzyczne tablice przy wjazdach i wyjazdach z miejscowości wprowadziło już 27 gmin na Kaszubach, pierwsza była Stężyca w 2007 roku. W powiecie puckim jako pierwsza wprowadziła je dwa lata temu gmina Władysławowo. Wiosną tego roku ustawiono je też w mieście Pucku.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: