To już pięć lat starań o ustawę metropolitalną dla Pomorza

Dziennikarz , 30 czerwca 2021

Klëka Radia Kaszëbë 30.06.2021, 08:55

Mija pięć lat od rozpoczęcia starań o prawne usankcjonowanie metropolii na Pomorzu – przypominają samorządowcy Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot. Obecnie senacka inicjatywa ustawodawcza od 9 miesięcy jest w Sejmie.

– Ustawa metropolitalna jest potrzebna do dalszego rozwoju naszego regionu – podkreśla prezes Rady Obszaru i prezydent Sopotu Jacek Karnowski. O rozpoczęcie prac nad regulacją prawną dla Pomorza wnioskowano w 2016 roku do premier Beaty Szydło. Jednak w następnym roku Sejm uchwalił ustawę o związku metropolitalnym tylko w województwie śląskim. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które obecnie trafiają do budżetu państwa. – To powinny być pieniądze na realizację wspólnych działań samorządów – mówi burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

Nadzieją dla Pomorza jest projekt ustawy o związku metropolitalnym przyjęty we wrześniu ubiegłego roku przez Senat i przekazany do Sejmu. To jedna ze spraw, którą zajmuje się utworzony na początku tego roku Pomorski Zespół Parlamentarny.

Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: