Lekarze POZ będą mogli zlecać testy na koronawirusa na etapie teleporad

Dziennikarz , 8 września 2020

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli zlecać testy na koronawirusa na etapie teleporad. Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z COVID-19.

Tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego będzie można uniknąć w przypadkach najbardziej oczywistych, gdy podejrzenie koronawirusa graniczy z pewnością – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Mowa o objawach takich jak: gorączka powyżej 38 stopni, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku. Wcześniej zakładano, że po 3-5 dniach utrzymujących się objawów miała nastąpić wizyta a po niej zlecenie wymazu. Teraz badanie zastąpiono drugą teleporadą.

Strategia walki z COVID-19 zakłada też odejście od koncepcji szpitali jednoimiennych i utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego. Na poziomie pierwszym we wszystkich 600 placówkach będących w sieci szpitali mają być izolatki umożliwiające przyjęcie osoby z podejrzeniem zakażenia do czasu otrzymania wyniku badania. Poziom II obejmie zabezpieczenie miejsc leczenia pacjentów z COVID-19 w oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych ponad 80 szpitali. Poziom III to dziewięć szpitali wielospecjalistycznych dla pacjentów z COVID-19 – we Wrocławiu, Grudziądzu, Puławach, Krakowie, Warszawie, Kędzierzynie-Koźlu, Białymstoku, Tychach i w Poznaniu. Będą w nich leczeni nie tylko pacjenci zakażeni koronawirusem.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist