Nie wszyscy emeryci skorzystają z nowych tablic opracowanych przez GUS

Dziennikarz , 20 sierpnia 2021

Wielu emerytów składa do ZUS wnioski o przeliczenie świadczenia w związku z opracowaniem przez GUS nowych tablic średniego dalszego trwania życia. Większość tych wniosków nie ma jednak podstaw i zakończy się decyzją odmowną – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tablice Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na spadek średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co może skutkować wyższym świadczeniem niż w poprzednich latach. Przeliczenie wysokości emerytury jest jednak możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Dzieje się tak na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Decyzję odmowną otrzymają niepracujący emeryci z tzw. starego systemu oraz niepracujące osoby, które mają emeryturę z tzw. nowego systemu i już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist