Od 1 marca wszyscy pracownicy medyczni muszą być zaszczepieni

Dziennikarz , 23 lutego 2022

Klëka Radia Kaszëbë, 23.02.2022, 7:55

Zbliża się moment, w którym wszyscy pracownicy medyczni powinni być zaszczepieni. Jak jednak egzekwować ten obowiązek? Zastanawiają się kierujący szpitalami.

01 marca wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Nie tylko lekarze i pielęgniarki, ale wszyscy pracownicy medyczni będą mieli obowiązek być zaszczepionymi przeci COVID-19. Dotyczy to pracowników szpitali, przychodni i aptek. W przypadku odmowy szczepienia dyrektor placówki ma mieć możliwość dyscyplinowania pracownika. Jednak spółki: Szpitale Pomorskie oraz Copernicus, kierujące kilkoma szpitalami na Pomorzu, nie są pewne co do jasności przepisów. Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus dodaje, że rozporządzenie nie jest tym samym co ustawa, co podnosili również dyrektorzy placówek w całym kraju. Do tych wątpliwości odniosło się Ministerstwo Zdrowia, publikując w poniedziałek wytyczne. Według urzędników zastosowanie mają tu znaleźć przepisy Kodeksu Pracy, które dają możliwość nawet rozwiązania umowy.

Tymczasem obowiązkowe szczepienia pracowników medycznych nie są niczym nowym. Na przykład medycy niezaszczepieni przeciwko żółtaczce nie są dopuszczani do kontaktu z pacjentami.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist