Około miliarda złotych do końca 2026 roku przeznacza na przewozy kolejowe samorząd województwa pomorskiego

Dziennikarz , 10 grudnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 10.12.2020 10:55

Kolejowe przewozy pasażerskie na terenie województwa pomorskiego będą obsługiwać dwie spółki – Polregio oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście.

Podczas 17. sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni zadecydowali o zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Pomorzanie najchętniej w kraju jeżdżą pociągami. Jak informuje serwis prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku w ubiegłym roku wskaźnik wykorzystania kolei wzrósł do wartości 26,1 – to najwyższy wynik w Polsce. Łącznie w 2019 roku z pociągów regionalnych skorzystało u nas 61 mln pasażerów. To o ponad 3 mln więcej niż w roku 2018. By utrzymać te wskaźniki i jakość komunikacji kolejowej samorząd województwa jeszcze w lipcu rozpoczął negocjacje z kolejarzami. Z oboma przewoźnikami zamiast jednorocznych zostaną podpisane wieloletnie umowy, co ma im zapewnić stabilność finansową.

Kontrakt z Polregio zacznie obowiązywać od 13 grudnia tego roku, a z PKP SKM od 12 grudnia roku przyszłego. W obu termin końcowy to koniec 2026 roku. W tym czasie z budżetu województwa na transport kolejowy przeznaczonych będzie około miliarda złotych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: