Poradnik w internecie. Jak mówić i pisać o Kaszubach?

Dziennikarz , 1 września 2021

Klëka Radia Kaszëbë 01.09.2021, 08:55

Może pomóc w przeciwdziałaniu mowie nienawiści kierowanej do mieszkańców Kaszub. Poradnik „Jak mówić i pisać o Kaszubach?” bezpłatnie udostępniono w internecie.

Powstał w ramach kaszubskiej inicjatywy Charwatnik przy wsparciu funduszu „Gdańsk dzieli się dobrem”. Jest wynikiem monitoringu artykułów i komentarzy dotyczących Kaszubów zamieszczonych w ubiegłym roku w pomorskich serwisach informacyjnych. Mateusz Meyer wskazuje w nim najczęściej popełniane błędy i próbuje wyjaśnić poszczególne zagadnienia. Wśród częstych błędów w kontekście języka kaszubskiego jest nazywanie go dialektem lub gwarą oraz nieprzestrzeganie zasad jego pisowni. Odnośnie Kaszub jako regionu często błędnie używa się sformułowania „Z Trójmiasta na Kaszuby”. W sieci nie brak też określeń obraźliwych i krzywdzących. Poradnik „Jak mówić i pisać o Kaszubach” kierowany jest szczególnie do pracowników mediów lokalnych i ogólnopolskich oraz do osób wypowiadających się publicznie w tematach dotyczących społeczności kaszubskiej. Może być jednak przydatny każdemu w walce z hejtem na Kaszubach.

Poradnik można bezpłatnie pobrać ze strony charwatnik.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist