Refulacja na plażach w Jastrzębiej Górze i Ostrowie

Dziennikarz , 30 maja 2019

Klëka Radia Kaszëbë, 30.05.2019 12:55

Ważna wiadomość dla mieszkańców Nordy. Na plażach w części Jastrzębiej Góry i Ostrowie prowadzone będą prace, polegające na odbudowie poprzez refulację.

Na niektórych odcinkach w Jastrzębiej Górze i Ostrowie plaża jest bardzo wąska lub praktycznie jej nie ma. Dzięki wykonanym pracom nie tylko uda się zachować je od zniszczenia, ale i zwiększy się komfort wypoczywania. Dzięki ich realizacji plaże zostaną poszerzone o około 40 metrów. Działania wykonywane będą odcinkowo do 19 sierpnia – tłumaczył na naszej antenie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski. Prace rozpoczynają się już w ten weekend, w Gdańsku i potrwają prawie dwa tygodnie.

W drugiej części sierpnia ekipy przeniosą się do Stegny i Sztutowa, później ponownie zawitają do Trójmiasta na Westerplatte, a na koniec przewidziano odbudowę plaży na cyplu w Helu. Refulacja polega na przepompowaniu za pomocą pogłębiarki i rur, piasku z dna morza na plażę i rozgarnięciu go przez maszyny budowlane. Tak dużych prac nie było nad polskim morzem od lat, a tym razem będą wykonywane przez największe na świecie belgijskie maszyny. Termin wakacyjny wybrano nie tylko ze względu na lepsze warunki pogodowe, ale także z powodów formalnych.

Jak dodaje dyrektor Wiesław Piotrzkowski – piasek wydobyty z dna morza może mieć inny kolor i neutralną woń, ale po paru dniach jego wygląd nie będzie się różnić od typowego piasku plażowego. Miejsce pracy maszyn będzie za każdym razem dobrze oznakowane, a harmonogram refulacji dostępny jest na stronie gdyńskiego Urzędu Morskiego.

Całej rozmowy z naszym porannym gościem można wysłuchać na stronie pod adresem radiokaszebe.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist