Trzeba zadbać o więcej prestiżu dla języka kaszubskiego by przeciwdziałać jego dyskryminacji – wynika z badań zebranych w nowej publikacji

Dziennikarz , 15 września 2023

fot. Radio Kaszëbë
Klëka Radia Kaszëbë, 15.09.2023, 06:55

Więcej kaszubskiego w przestrzeni publicznej i zmiana sposobu jego nauczania, mogą sprawić, że nasz język nie będzie dyskryminowany. To wnioski po wejherowskiej promocji książki „Mniejszości narodowe i ich języki w czasach kryzysu”.

Publikacja jest efektem badań przeprowadzonych wśród społeczności kaszubskiej, i łemkowskiej oraz wśród Ślązaków i Wilamowian. – Wynika z nich, że co dziesiąta osoba zaznała dyskryminacji – mówi współautorka prof. Justyna Olko. Zaprezentowana w wejherowskim muzeum książka daje też odpowiedź – co zrobić, by przeciwdziałać dyskryminacji językowej, mówi współautor dr Artur Jabłoński. Książka ”Mniejszości narodowe i ich języki w czasach kryzysu” skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: prawodawców, instytucji rządowych i edukacyjnych, samorządów, lokalnych organizacji, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i aktywistów. Do rozmowy z autorami publikacji wrócimy po 16:00 w programie „Na Widnikù Kaszëbë”.

fot. Radio Kaszëbë
fot. Radio Kaszëbë
fot. Radio Kaszëbë

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: