Unijne dofinansowanie na pomorski projekt zintegrowanego biletu

Dziennikarz , 5 sierpnia 2019

Pomorska Kolej Metropolitalna (PKM). Stacja Gdańsk Port Lotniczy

Pomorski projekt zintegrowanego biletu otrzymał 90 mln zł dofinansowania. To milowy krok do stworzenia FALI – czyli zintegrowanego systemu płacenia za przejazdy komunikacją publiczną.

Pieniądze pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko. Cały projekt wart jest 106 i pół mln zł, realizuje go spółka Innobaltica. Dzięki dofinansowaniu powstanie cały system, który umożliwi swobodne podróżowanie po województwie bez znajomości cen biletów czy poszukiwania miejsc ich sprzedaży.

To pomorska FALA pomoże zaplanować podróż według naszych preferencji i dobierze taryfy tak, by była jak najtańsza. Chodzi o kolej, komunikację miejską czy nawet rower Mevo. Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników będą czytniki w pojazdach i na przystankach kolejowych. Bilety będzie można zapisać w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe bilety z kodami QR. Jak informuje pomorski Urząd Marszałkowski – choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody podróżnych powstaną punkty obsługi klienta. Pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. Punktów będzie około 30, przy największych węzłach transportowych w województwie.

System FALA ma powstać w przyszłym roku.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: