„Kaszubi powinni zaznaczać kaszubską narodowość w formularzu spisowym”

Dziennikarz , 22 czerwca 2021

Klëka Radia Kaszëbë 22.06.2021, 14:55

Kaszubi powinni zaznaczać kaszubską narodowość w formularzu spisowym – mówiła na naszej antenie Bożena Szczypior z Urzędu Gminy Linia. Wracamy do tematu obowiązkowego spisu ludności i mieszkań, bo w teren ruszają rachmistrzowie.

Od maja przeprowadzali wywiady telefoniczne z osobami, które dotąd nie spisały się przez internet. Teraz stan epidemiczny pozwala im także na wizyty w domach respondentów. W gminie Linia rachmistrzów jest trzech.

– W razie wątpliwości z kim mamy do czynienia warto zadzwonić do Urzędu Gminy – radzi Bożena Szczypior.

Spis potrwa do końca września. Zbierane są w nim m.in dane o liczbie osób posługujących się językiem kaszubskim i deklarujących kaszubską narodowość. Dane te wpłyną na wysokość subwencji na naukę naszego języka. Są ważne dla przyszłych pokoleń.

Do połowy czerwca w gminie Linia spisało się ponad 31 procent mieszkańców – to o 10 punktów procentowych więcej niż średnia w Polsce. Osoby, które chcą same się spisać, ale potrzebują dostępu do internetu, mogą skorzystać ze stanowiska udostępnionego w Urzędzie Gminy. Do całej rozmowy z Bożeną Szczypior odsyłam na naszą stronę radiokaszebe.pl.

Tagi

Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist