ZUS kwestionuje zwolnienia lekarskie

Dziennikarz , 14 listopada 2023

Ponad 1 tys. 200 nieprawidłowości stwierdziły pomorskie oddziały ZUS podczas kontroli zwolnień lekarskich. Kwota  zakwestionowanych zasiłków przekroczyła 1 mln zł

To dane za pierwsze trzy kwartały tego roku. Po pierwsze sprawdzono prawidłowość wykorzystania zwolnienia. Weryfikowano więc, czy osoba pobierająca zasiłek chorobowy postępuje tak, by odzyskać sprawność i wrócić do pracy czy na przykład pojechała na wycieczkę, robi remont mieszkania albo pracuje w innymi miejscu. Na prawie 3 tysiące kontroli prawo do zasiłku cofnięto w 172. przypadkach.
Orzecznicy ZUS z Gdańska i Słupska wydali też blisko 18 tysięcy orzeczeń. W ich wyniku ponad 1 tysiąc kontrolowanych uznano za zdolnych do pracy, a zwolnienia skrócono łącznie o prawie 8 tysięcy dni, czyli ponad 21 lat.

Do obu rodzajów kontroli typuje się najczęściej zwolnienia, gdy ich długość jest nieadekwatna do schorzenia albo gdy ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne choroby.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: