Młodzi Kaszubi chcą przywrócenia im. Aleksandra Labudy bibliotece gminy Wejherowo

Dziennikarz , 20 stycznia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 20.01.2020 11:55

Chcą przywrócić należną pamięć jednemu z najwybitniejszych kaszubskich literatów i działaczy społecznych. Młodzi działacze kaszubscy apelują o przywrócenia imienia Aleksandra Labudy Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie.

Przez ponad 20 lat patronował jej wybitny felietonista kaszubski. To się zmieniło po fuzji dwóch instytucji w gminie Wejherowo – gdy połączono bibliotekę z gminnym centrum kultury. O przywrócenie imienia Aleksandra Labudy wystąpił młody kaszubski społecznik Mateusz Klebba. Jego prośba do władz gminy i dyrektor nie została przyjęta. Uzyskał jedynie odpowiedź, że patron zostanie przywrócony jeśli będzie zainteresowanie środowiska kaszubskiego.

Inicjatywę młodego społecznika poparły już m.in. Instytut Nauk Klasycznych i Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota, Klub Młodych Kaszubów Cassubia, Klub Studentów Pomorania oraz Miesięcznik Pomerania i Radio Kaszëbë. Nasz reporter nie uzyskał jednak komentarza wójta gminy Wejherowo ani dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury. Zadeklarowali tylko rozpatrzenie petycji w ciągu dwóch tygodni.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist

Background