Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Dziennikarz , 14 stycznia 2019

Nie żyje Paweł Adamowicz. Zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku w wyniku obrażeń doznanych po ataku nożownika. Lekarze walczyli o jego życie przez kilkanaście godzin.

Informację o jego śmierci tuż przed godziną 15.00 podał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Prawnik, samorządowiec i polityk. W latach 1990–1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 1994–1998 przewodniczącym rady miasta Gdańska. Prezydentem Gdańska był od 1998 roku. Miał 53 lata. Do napaści na Pawła Adamowicza doszło wczoraj podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Po informacji o śmierci prezydenta Gdańska Jerzy Owsiak zrezygnował z szefowania Fundacji WOŚP.


Zmarł Paweł Adamowicz – informacje o jego śmierci podał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Prezydent Gdańska miał 53 lata.

Jeszcze po godzinie 12.00 informowano, że stan Pawła Adamowicz jest bardzo ciężki. Lekarze walczyli o jego życie po ataku nożownika, który napadł na prezydenta podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnikiem okazał się 27-letni mieszkaniec Gdańska, który był już wcześniej karany, m.in. za napad na bank – mówiła nam wczoraj rzecznik prasowy prokuratury okręgowej w gdańsku. Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku.


Prezydent Gdańska nadal w bardzo ciężkim stanie. Lekarze walczą o utrzymanie życia Pawła Adamowicza. Stan Pawła Adamowicza nadal jest bardzo ciężki – poinformowano podczas konferencji prasowej po godzinie 12.00. Lekarze walczą o utrzymanie jego życia.

– Prezydent nie oddycha samodzielnie – powiedział dr Tomasz Stefaniak.

Paweł Adamowicz przebywa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Jest pod opieką ośmiu wybitnych specjalistów – mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Prezydent trafił do szpitala po napaści nożownika, który wtargnął na scenę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Paweł Adamowicz doznał poważnej rany serca, przepony i narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Napastnik to 27-letni mieszkaniec Gdańska, który był już wcześniej karany, m.in. za napad na bank. Zespół pięciu prokuratorów prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa Pawła Adamowicza. Śledczy mają podstawy, aby wątpić w poczytalność Stefana W. – zostanie on przebadany przez dwóch biegłych z zakresu psychiatrii. Żona i córki prezydenta Gdańska w chwili tragedii przebywały poza granicami kraju, poleciał po nie rządowy samolot.


Paweł Adamowicz w stanie bardzo ciężkim po ataku nożownika. Lekarze Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku walczyli o jego życie 5 godzin, w tym czasie przetoczyli około 20 litrów krwi.

– Podejrzany o atak na Adamowicza noc spędził w policyjnym areszcie – mówi Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Prezydent trafił do szpitala po napaści, do której doszło podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Paweł Adamowicz doznał poważnej rany serca, przepony i narządów wewnętrznych – powiedział po operacji dr Tomasz Stefaniak. Agresor wszedł na scenę podczas tzw. “Światełka do nieba” i kilkakrotnie dźgnął prezydenta Gdańska. Po dłuższej chwili napastnik został obezwładniony. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura. Kwalifikacja prawna czynu będzie uzależniona od następstw ataku. Dla świadków zdarzenia Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił całodobową pomoc psychologiczną. Natomiast Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o oddawanie krwi, zwłaszcza przez osoby z grupą 0 Rh-.

Klëka Radia Kaszëbë, 14.01.2019 


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: