Sprawdzamy, czy jest możliwy zwrot opłaconej składki za marzec

Dziennikarz , 27 kwietnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 27.04.2020 09:55

Opłaconą składkę za marzec można otrzymać z powrotem lub przeznaczyć na kolejne płatności – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dotyczy to przedsiębiorców, którzy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej korzystają ze zwolnienia z opłacania składek.

Obejmuje ono trzy miesiące – od marca do maja tego roku i dotyczy z zasady składek nieopłaconych. Wyjątkiem są te za marzec. Przedsiębiorca, który je opłacił a następnie skorzystał ze zwolnienia, może zdecydować o przeznaczeniu powstałej w ten sposób nadpłaty. Jeśli chce otrzymać zwrot pieniędzy, powinien złożyć wniosek w tej sprawie najpóźniej przed upływem terminu opłacenia kolejnej składki, czyli za kwiecień. Jeśli tego nie zrobi nadpłata zostanie automatycznie zaliczona na poczet kolejnych należnych składek. W szczególnej sytuacji są płatnicy z zaległościami w opłacaniu składek, bo wpłaty na indywidualny rachunek od razu je pokrywają.

Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać prowadzący działalność z przychodem do 15 tys 681 zł, spółdzielnie socjalne, duchowni oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń do 9 osób. W przypadku większych firm – zgłaszających do ubezpieczeń od 10 do 49 osób – zwolnieniem objęto 50 proc. kwoty wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: