Standard Minimum dla Osób z Niepełnosprawnościami z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot

Dziennikarz , 25 stycznia 2021

Klëka Radia Kaszëbë 25.01.2021  08:55

30 konkretnych zadań dla samorządów jest w Standardzie Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. Ma być wprowadzany na Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Według danych GUS, w co czwartej rodzinie w województwie pomorskim żyje osoba z niepełnosprawnością. Ich sytuację oraz ich opiekunów mają poprawić rozwiązania, które są odpowiedzią na zdiagnozowane, realne potrzeby. – Standard powstał przy współpracy ponad 80 ekspertów, w tym przedstawicieli samorządów, służby zdrowia, uczelni wyższych czy organizacji przedsiębiorców  – wylicza zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz. Nie było do tej pory takiego ujednoliconego i uniwersalnego standardu obejmującego swym zasięgiem tak rozległy obszar i tyle samorządów. Dlatego pierwszym krokiem będzie edukacja i różnorakie szkolenia.

Oprócz szkoleń dla przedstawicieli służby zdrowia, nauczycieli i urzędników w Standardzie Minimum na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami są też m.in. bezpłatne punkty porad prawnych, doradztwo zawodowe, metropolitalna baza danych obejmująca np. gabinety lekarskie ze specjalnym wyposażeniem i procedurami.


Opinie czytelników

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist