Kultura bliżej ludzi – odcinek 11 – Sztuka WIELKIEGO formatu

Dziennikarz , 19 marca 2021

IMG_20200507_135320

Data: 25 marca 2021, godz. 18:00
Wydarzenie online; facebook MDK Rumia


W tym odcinku wyruszymy na przygodę z rzeźbą i mamy tu na myśli nie tylko małe formaty w drewnie, ale również te, wykonywane za pomocą piły łańcuchowej.
Autorem tych nietuzinkowych prac, jest Natasza Sobczak – wielokrotnie nagradzana artystka malarz i rzeźbiarka. Natasza Sobczak – mieszkanka Gościcina. Z Kaszubami związana od 30 lat. W 1990 r. ukończyła Liceum Plastyczne w Zduńskiej Woli z dyplomem technika wystawiennika, oraz
dyplom Kaszubsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej z Zarządzania Zasobami ludzkimi. Malarka z 35-letnim stażem. Od ponad 20 lat zajmuje się też grafiką komputerową i fotografią reportażową, od 10 lat intensywnie działa w obszarze kultury, w tym od ponad 8 lat prowadząc najpierw Gminny Ośrodek Kultury w Gościcinie a obecnie Bibliotekę i Centrum Kultury Gminy Wejherowo. Od 2017 roku zaczęła się przygoda z rzeźbą, najpierw jako małe formy a później wielkoformatowe wykonywane piłą łańcuchową. Przez okres 3 lat uczestniczyła w wielu plenerach rzeźbiarskich w tym również na Litwie oraz w Mistrzostwach Polski w rzeźbieniu w Łojewie. W 2019 roku zajęła I miejsce w konkursie publiczności organizowanym w
Trzcinicy. W 2018 roku uczestniczyła w międzynarodowym kobiecym plenerze rzeźbiarskim w Czechach, gdzie został pobity rekord Czech w największej ilości kobiet rzeźbiących piłą łańcuchową w jednym czasie.
Jest członkiem Kaszubskiego Stowarzyszenia Artystów w Gościcinie, w którym pełni funkcje sekretarza, a także działa aktywnie jako członek Zarządu Lokalnej Grupy Działania „Bursztynowy Pasaż”.

W 2010 roku Gmina Szemud w podziękowaniu za pracę na rzecz kultury odznaczyła ją statuetką „Stolema”. W 2011 roku otrzymała Anioła Kultury za działalność kulturalną na rzecz Gminy Wejherowo. Nominowana do osobowości Roku 2017. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury nagrodzona odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla kultury polskiej”
w 2019 r. W części artystycznej „Kultury bliżej ludzi” usłyszymy utwory z repertuaru „Piosenki portowe” Aleksandry Lis, przy akompaniamencie – Ignacego Jana Wiśniewskiego.

Aleksandra Lis – polska aktorka teatralna, telewizyjna i głosowa, wokalistka, instrumentalistka, lektorka i dialogistka. Urodziła się w Zabrzu, a wychowała w Koszalinie, gdzie ukończyła Liceum Muzyczne im. Grażyny Bacewicz w klasie altówki. Równolegle uczestniczyła w zajęciach Studia Artystycznego prowadzonych przez małżeństwo Krzysztofa i Halinę Ziembińskich, artystów związanych z koszalińskim BTD. Teatralna pasja
zwyciężyła, kiedy dostała się na Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: